Utolsó kommentek:

bubib 2020.10.31. 23:49:20

@Balogh Zsolt: Kicsit szerencsésebb helyzetben vagyok. Egyrészt olyan régen kezdtem a szakmát, hogy akkor még az informatikát is számítástechnikának hívták. ;) Együtt dolgoztam azzal, aki az ethernet protokollt előszon fordította magyarra. Internet közelébe 92-től kerültem, de saját modemes csak 98-tól, majd UPC 512kb/s 2000-től volt. De ez sem volt annyira lényeges, mert a munkahelyemnek közvetlenül a BIX-be kötött nagysebességű vonala is volt. Szóval saját internet gondom soha nem volt, mert volt céges.
Az igaz, hogy "ugyanaz az oldal" 512k-n hamarabb bejött, mint most 300M sebességnél. ;)
Az internet tényleg nem csak a brózer meg email és grafikus vagy karakteres felület. Már több mint 20 éve is GB méretű adatbázisokat mozgattam és vezéreltem interneten keresztül, több városban egyszerre. De tömörítve küldtem már át modemen is, mert nem volt más.
Itt ülök a 7. kerületben, mellettem meg egy internetre csatlakoztatott hőmérő. Egy Brno-ban működő szerver kérdezgeti 3 másik kerületben telepített hőmérővel együtt. Meg lehet nézni brózeren keresztül a grafikonokat, de riasztani is képes, ha túlmelegedne valami. Ez is internet.
Egy kollégám lusta volt a szoftverébe beletenni egy számítást. Az adatokat elküldi egy olasz szerverre és visszakapja a számítás eredményét, bárhol működjön a programja. És ez is internet.
A két példához nem szükséges nagysebességű kapcsolat, ezért több évtizeddel korábban is ugyanígy működtek volna.
Most pedig dolgozom egy kicsit, mert áramszünet volt. Leellenőrzök egy szervert, amely 22 másik szerverről 120 cég adatait menti éjjel-nappal automatikusan. Se brózer, se grafikus felület, de 30TB adat. És internet. ;)

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2020.10.31. 21:12:50

@bubib: Én is régóta használok internetet, már használtam a Youtube előtt is! :) Persze én még 33,6-os modemmel kezdtem, ami szövegekhez még talán éppen elég volt. Mennyivel tömörebbek voltak akkor a weblapok, semmi flash meg anim gif...

Nagy csoda volt nekem, és meglehetősen drága is. Amin értetlenkedem kicsit, hogy a még ettől is lassabb modemekkel, a még ettől is kevesebb tartalommal, na és persze sokkal korlátozottabb nethozzáférésekkel mit is lehetett csinálni.

Az email jó dolog, de ha figyelembe vesszük a géphez való hozzájutás idejét, az elküldhető minimális szöveget, nem biztos, hogy sokkal gyorsabb volt, mint a hagyományos posta. Viszont biztosan drágább! :)

Szerencsére sok ember munkájával sokezerszeresére gyorsult és sokkal szélesebb körben elterjedt. Bár az utóbbi már nem is biztos, hogy tényleg szerencse...

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

bubib 2020.10.31. 20:18:02

@Balogh Zsolt: "A mai világban az internetet használva olyan elképzelhetetlen számomra"
Így is van. A mai világban az emberek java része megnyitja az internetet (elindítja a brózert) és ennél több információja nincs is az egészről.
Ez a kérdés legalább olyan okos, mint: Mire használták az eletromos áramot, amíg nem volt televízió.
A posta elviszi a levelet néhány nap vagy hét alatt, a faxon átmegy egy oldal néhány másodperc alatt, az interneten meg akkor is, ha több irányban vonalszakadás történt. (Ez a TCP protokoll lényege.) Az emlitett "postai protokollok" csak egyirányúak. Az internet kapcsolat nem.
1990-ben már nem csak egyetemek használtak inernetet. Az 82-83-ban volt. Utána épült ki az infrastruktúra és a szabályzó szervezetek a publikum számára.
90-ben már nem csak 9600 baud volt, de az sem olyan lassú, ha nem videók letöltésére használjuk.
A grafikus felület csak a helyi számítógép egyik tulajdonsága, aminek semmi köze a hálózati kapcsolatokhoz és az azokon mozgatott adatokhoz. A brózer az internetkapcsolat speciális felhasználása. De léteznek brózerek graikus felület nélkül is.
Csak egy egyszerű példát mondok. A grafikus felületen megjeleníthető egy olyan lista, amihez az oldal képe az egyik városban elhelyezkedő webszerverről, a lista adatai meg több, más városokban üzemelő adatbázisszervrekeről érkeznek. Persze a grafikus felület csak luxus, mert semmi szükség nincs rá. Ez az izé lehet a gmail vagy az ebay is.

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

KékFény6 2020.10.31. 19:18:14

@Balogh Zsolt: Hát nem értelmetlen videókat néztek a Youtube-on naphosszat, az biztos. :) Pl. e-maileztek, fájlokat küldtek egymásnak, szöveges rendszerben információkat kértek le stb.

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2020.10.31. 11:53:52

@Balogh Zsolt:

A mai értelemben való használat, azaz böngészés 1994 óta létezik.

Előtte ami volt népszerű használatra az pl. a hírcsoportok (usenet), gopher.

A "népszerű" szó óvatalosan kezelendő. Nekem saját net hozzáférésem 1991 óta van, s akkoriban ez kb. olyan volt, mintja manapság valakinek háziállatként strucca van a kertben. Egy csomó ismerősöm volt, aki NEM HITTE el, hogy eleve van ilyesmi, azt mondták, kamu amit állítok.

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2020.10.31. 11:49:29

@na__most__akkor:

Nem. Alapvetően több számítási rendszer van:
- 3 hatványonként változik a rendszer: millió - billió - trillió - stb. (pl. angiol nyelvterület legnagyobb része)
- 3 hatványonként változik a rendszer: millió - milliárd - trillió - stb. (pl arab országok, Oroszország, Izrael, Bulgária, stb.),
- 6 hatványonként változik a rendszer: millió - billió - trillió stb. (pl. Latin-Amerika legnagyobb része),
- 6 hatványonként változik a rendszer: millió - billió - trillió stb., de köztes értékeknek is van nevük, lásd milliérd, billiárd, trilliárd (pl. francia, német nyelvterület nagy része, plusz Európa többsége, a magyar is itt van).

A magyar "milliárd" szó az elsőben "billió", a másodikban "milliárd", a harmadikban "ezer millió".

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

arthurthedent 2020.10.31. 08:09:54

"Több, mint fél évszázaddal ezelőtt küldték el két számítógép között az első digitális jelet. 1969. október 29-én az UCLA informatikai professzora és egy végzős hallgató elküldte egymásnak az első digitális jelet. "

Az első számítógépek nagyok voltak. Jó nagy szekrények. Meg pár kisebb szekrény. Semmit sem értek volna, ha nem lehetett volna köztük digitális jelet küldeni.

És nem két számítógép közt ment az első "digitális jel", merthogy "digitális jel" nélkül nincs digitális számítógép.

Ráadásul akkoriban a processzor meg a merevlemez közt is vagy hat méter volt a távolság, azokat valahogy össze kellett kötni egymással ugye.

Az 50-es években már olyan modemeket lehetett kapni, amik kimondottan számítógépek összekapcsolására lettek tervezve:

"Commercial modems largely did not become available until the late 1950s, when the rapid development of computer technology created demand for a method of connecting computers together over long distances, resulting in the Bell Company and then other businesses producing an increasing number of computer modems for use over both switched and leased telephone lines."

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

arthurthedent 2020.10.31. 07:59:54

"Miben tudott többet, mint a posta vagy a fax? Mert biztos nagyon lassú volt (9600 baudos modemek...) és nem nagyon voltak még grafikus felületű operációs rendszerek sem."

Az X Window System a net szerint 1984-es születésű, az pedig egy hálózati grafikus felület. Nem csak, hogy grafikus felület volt, de azt hálózaton keresztül is lehetett használni.

Egyébként a web előtt a következőket használtuk:
1) Email. Ó, igen, az nagyon népszerű volt.
2) Talk. Az meg a chat elődje volt.
3) FTP. Igen fontos volt, ezzel töltöttünk le fájlokat.
4) Gopher. Nos igen, ez meg egy menü alapú szöveges böngésző rendszer volt. Majdnem olyan jó volt mint a web.
5) Levelezési listák. Hát persze, hogy fontos volt.
6) Telnet. Távoli gépeken programok futtatása. Munkához.
7) IRC. Aki benne volt, az egész nap ezen lógott.

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2020.10.30. 20:46:56

A mai világban az internetet használva olyan elképzelhetetlen számomra, hogy 1990-ben, mikor még csak egyetemek voltak összekapcsolva, mégis mire lehetett használni az internetet? Miben tudott többet, mint a posta vagy a fax? Mert biztos nagyon lassú volt (9600 baudos modemek...) és nem nagyon voltak még grafikus felületű operációs rendszerek sem.

Mégis mire használták 1990-ben? Hát még 1980-ban?

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

bubib 2020.10.30. 20:38:48

@ectr: "az ARPANET az internetezés ősembere, mely elindította a további fejlesztéseket"
Látom nem jött át a Morze Sámuel bácsis példám. ;) Arra próbáltam utalni, hogy mindennek és mindenkinek van őse. Pl. a számítógép őse a borostyán, hiszen arról kapta az elektron a nevét. :-D
A mai internet is a TCP/IP protokollra épül. Volt egy csomó más hálózat is, de ez került ki győztesen. Mégpedig azért, mert a DARPA szeretett volna egy olyan protokollt, amely az infrastruktúra sérülése esetén (háború, természeti csapás, meghibásodás) is működik. A TCP véletlenül pont ez a protokoll, ami térben és időben szétszórt csomagokat képes összevárni, ha kell ismételtetni, és a végén helyes sorrendben összerakni. Ezt figyelmen kívül hagyva akár állíthatnám azt is, hogy a DECNET az internet őse, vagy bármely másik hálózati protokoll, de a TCP/IP győzött. Az ARPANET alapokon folytatott továbfejlesztés csak annyit jelent, hogy előtte még nem volt TCP/IP. Mert ha lett volna, akkor mi a rossebet fejlesztettek 73-tól? Tehát csak előzmény, de nem ős.

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

ectr 2020.10.30. 20:28:54

@Matyas_kiraly: a bevezetőben általános köznyelven fogalmaztam, bár ilyen formában ez valóban nem helyt álló. Szakmai vita lejjebb! A moderálási szabályok értelmében fogalmazza újra mondanivalóját trágár szó nélkül. Továbbá sértő, személyeskedő hangnemben sem fogadható el komment. Egyebekben ez a hozzászólása törlésre kerül.

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

na__most__akkor 2020.10.30. 19:15:17

@Bunkóné Barom Ildikó:
"Millió, milliárd, billió, billiárd"

Nekünk!

millió = 1 000 000
milliárd = 1 000 000 000
millió = 1 000 000 000 000
billiárd = 1 000 000 000 000 000 (ritkán használt)
millió = 1 000 000 000 000 000 000
trilliárd = 1 000 000 000 000 000 000 000 (soha nem használt)
millió = 1 000 000 000 000 000 000 000 000
stb.

Amerikában:
millió = 1 000 000
billió = 1 000 000 000
trillió = 1 000 000 000 000
quadrillió = 1 000 000 000 000 000

Egy angolból fordított anyagnál soha nem lehet tudni, a nagy számokat
a fordító átfordította-e európaira... (ez visszafelé is igaz)

A tudományos világban NEM használják ezeket a számneveket - éppen ezért.

Helyette 10^6, 10^9, 10^12, 10^15, 10^18 és így tovább.
A ^ jel azt jelenti, hogy kitevő kövekezik. Sajnálatos módon
nagyon kevés környezetben lehet igazi kitevőt írni.

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

ectr 2020.10.30. 18:50:29

@bubib: megbízható forrás, köszönöm! Az ARPANET belső katonai fejlesztés, DE a kibővítését a BBN cég valósította meg egy IMP Honeywell minicomputerrel, amikben már 12 Kbyte memória volt. Majd ez a kibővített hálózat csak a következő évben, azaz 69-ben épült ki 4 csomóponttal: Két californiai, standfordi és utah-i egyetemek között.
from (theconversation.com/how-the-internet-was-born-the-arpanet-comes-to-life-68062)
Értem az érvelést is, ami a továbbfejlesztett TCP protokollra épít, de továbbra is tartom(nem én találtam ki), hogy az ARPANET az internetezés ősembere, mely elindította a további fejlesztéseket a szóban forgó klasszikus polgári internetezés irányába.

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

bubib 2020.10.30. 18:24:42

@ectr: "Az internet ezzel a két karakterrel gyakorlatilag megszületett!"
Mármint 1969-ben? Nem. Ez akkor még jó darabig ARPANET volt, aminek a fejlesztését a (D)ARPA indította el - azaz egy belső katonai fejlesztés.

"Both public domain and commercial implementations of the roughly 100 protocols of TCP/IP protocol suite became available in the 1980’s. During the early 1990’s, OSI protocol implementations also became available and, by the end of 1991, ..."

(Forrás: www.internetsociety.org/internet/history-internet/brief-history-internet-related-networks)

Tehát az első TCP protokoll kezdeménytől sem született meg még az internet. A 80-as években lett nyilvános. (Már 82-ben néhány amerikai egyetemen, 83-ban néhány európai egyetemen is kötöttek hálózatba számítógépeket.) Ezek után még rengeteget kellett fejlődnie - egészen a 90-es évek elejéig. Ez alatt felépültek azok a szervezetek amelyek közreműködésével ma is tudunk internetezni: IANA, IR (DNS).
Az Internet Explorer is csak azért jelent meg 95-ben, mert a WWW is csak 90-ben keletkezett.

No mégegyszer:
"In 1973, the U.S. Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) initiated a research program to investigate techniques and technologies for interlinking packet networks of various kinds. The objective was to develop communication protocols which would allow networked computers to communicate transparently across multiple, linked packet networks. This was called the Internetting project and the system of networks which emerged from the research was known as the “Internet.”"
(Forrás: mint fent)
Tehát a fejlesztés is csak 4 évvel később kezdődött, és ami _később_ kialakult belőle, az lett a "DARPA Internet". A polgári internet (világháló) kalakulása csak a 80-as évek eljén kezdődött el.
Így aztán az 51, 47, 48 stb. év sem helyes az internet születésére.

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

ectr 2020.10.30. 16:41:53

@bubib: ha magát a kifejezést vizsgáljuk, mint "internet", akkor valóban még előrébb kell mennünk az időben. Ugyanis egy 1974 -es TCP-protokollról szóló tanulmányban jelent meg elsőnek ez a kifejezés. 77-ben pedig már több, mint 100 csomóponton zajlott a kapcsolat. Az internet kialakulását mégis 1969-től az ARPANET "háziasításával" (polgári használatra szánt protokollokkal) jegyezzük. Igaz kevés általánosan elfogadott protokoll volt, de a forgalom megindítása miatt ez a dátum szerepel a szakirodalmakban is. Ezen persze lehet vitatkozni és más szakirodalmakat idézni, de ezt megteheti személyeskedés nélkül is.

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

bubib 2020.10.30. 16:13:20

Mint okleveles informatika tanár igazán megtanulhattad volna, hogy mi az internet. ;)
Egyrészt az internet protokoll, másrészt a világháló népszerű neve.
Ha a pont-pont kapcsolaton átküldött két betű internet kapcsolat, akkor az internet sokkal régebbi. Elvégre Morse is átküldött egy dróton pontot meg vonást is, még számítógép se köllött hozzá!
Tehát az internet születési idejének jó lesz az 1982-83 is.

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

na__most__akkor 2020.10.30. 12:41:30

"billió dolláros amerikai állami vállalatok"

Mennyi az a billió?
Ha amerikai mondja, 1 000 000 000.
Európainak 1 000 000 000 000.

A "bi" az kettő lenne, KÉTSZER hat db nulla.
Hülye amerikaiaknak HÁROMSZOR három db...

Bejegyzés: 51 évvel ezelőtt született az internet

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2020.08.25. 07:43:30

@to:rppapa:

A kérdés nem ez, hanem az: a magántulajdon biztosít-e korlátlan jogokat.

Bejegyzés: Megszünteti a facebook a klasszikus felületét

névtelen hozzászóló 2020.08.24. 22:44:58

Én már többször is adtam esélyt az új felületnek, de semmit nem javítottak rajta március óta, továbbra is rohadt lassú a klasszikushoz képest. :(
Mindig visszaállítottam és részletesen meg is indokoltam, hátha valaki mégis olvassa a visszajelzéseket. :D

Bejegyzés: Megszünteti a facebook a klasszikus felületét

TheRminator 2020.08.24. 22:09:22

@Frady Endre: Na ezért nem járok tecsoba se. Azt is mindig átpakolták. Ez annyira idegesített, mert a fele dolgot nem vettem meg, más baromságot igen, hogy már nem vásárolok ott.

Bejegyzés: Megszünteti a facebook a klasszikus felületét
süti beállítások módosítása